Jak działa komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to nic innego, jak urządzenie, które wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń – takich jak m.in. zatrucie czadem, obrzęki czy zakażenia. Metoda ta cieszy się największą skutecznością dostarczania tlenu do tkanek, dlatego nie ma co się dziwić, że jest coraz częściej stosowana. Co jeszcze musisz wiedzieć o komorze hiperbarycznej? Jak ona działa? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Komora hiperbaryczna – jak działa to urządzenie?

Komorę hiperbaryczną wykorzystuje się do przeprowadzania zabiegów, które nazywane są hiperbarią tlenową. Osoby przebywające w komorze hiperbarycznej wdychają czysty tlen – mogą one przebywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Warto tutaj podkreślić, że wiele osób skarży się na to, że podczas wykonywania zabiegu towarzyszy im nieprzyjemne uczucie – podobne do tego, jakie występuje, gdy samolot startuje lub ląduje. Czas trwania takiego zabiegu jest uzależniony od danej osoby i jej wymagań. Jeden zabieg trwa mniej więcej godzinę.

Zanim pacjent wejdzie do komory hiperbarycznej, koniecznie musi zdjąć całą biżuterię. Pacjent poddający się takiemu zabiegowi musi mieć na sobie dostępny na miejscu kombinezon bawełniany w dopasowanym rozmiarze. Otrzymuje też maskę, dzięki której może wdychać czysty tlen. Co ciekawe, w naszym kraju jest niewiele ośrodków oferujących taki zabieg, lecz coraz więcej osób decyduje się na jego wykonywanie.

Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Z zabiegów w komorze hiperbarycznej mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Trzeba tutaj podkreślić, że jest to zabieg nieinwazyjny. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są m.in. zatrucia czadem, urazy, niedokrwistość tkanek miękkich, zakażenia, choroby przewlekłe skóry, obrzęki, długo gojące się rany, grzybice, uszkodzenia tkanek czy nagła głuchota. Ponadto na zabieg w komorze hiperbarycznej mogą zdecydować się również osoby po zabiegach chirurgicznych w celu szybszego powrotu do pełni zdrowia.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi w komorze hiperbarycznej?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto zdecydować się na zabieg w komorze hiperbarycznej. Zaliczamy do nich m.in.:

  • pomoc w leczeniu urazów,
  • wspomaganie rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej,
  • usuwanie powikłań po zabiegach chirurgicznych,
  • utrzymanie zdrowej skóry,
  • zmniejszanie bólów migrenowych,
  • szybsza naprawa aparatu oddechowego,
  • pomoc w leczeniu cukrzycy.

Podsumowując – jak możemy wyżej zauważyć, komora hiperbaryczna to bardzo skuteczne urządzenie. Pamiętajmy jednak, że nie możemy z niego skorzystać w przypadku rozedmy płuc czy rozległego nowotworu. Przeciwwskazaniem jest również ciąża.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!